Formula 500 Australia

FORMULA 500

AUSTRALIA

Untitled 1

AUSTRALIAN FORMULA 500 Association


AUSTRALIAN TITLE WINNERS Australian Formula 500 Venue Champions

2018   ?????  Darwin NT
2017 Liam Williams QLD Murray Bridge SA
2016 Liam Williams Vic Gunnadah NSW
2015 Dylan Willsher Vic Rockhampton QLD
2014 Brock Hallett SA Kwinana WA
2013 Marcus Kelly  TAS   Carrick Tas
2012 Jessica Moulden  VIC Laang VIC
2011 Liam Williams   VIC Goulburn NSW
2010 Daniel Harding  WA Alice Springs NT
2009 Brock Hallett QLD Bordertown SA
2008 Michael Pronger QLD Lismore NSW
2007 Ben McLeod VIC Maryborough QLD
2006 Ben Devlin WA Esperance WA
2005 Matt Brown WA Latrobe Tas
2004 Darren Mollenoyux VIC Warrnambool Vic
2003 Lee Dillon SA Goulburn NSW
2002 Jason Loveday SA Alice Springs NT
2001 Luke Dillon SA Murray Bridge SA
2000 Luke Dillon SA Newcastle NSW
1999 Luke Dillon SA Cairns QLD
1998 Trevor Harding WA Bunbury WA
1997 Philip Woodberry TAS Latrobe Tas
1996 Tony Pryor NSW    Hamilton Vic
1995 Tony Pryor NSW    Goulburn NSW

1994 Don Bowey SA Alice Springs NT
1993 Don Bowey SA Murray Bridge SA
1992 Michael Pronger QLD Wagga Wagga NSW
1991 Graeme Odger QLD Cairns QLD
1990 Roy Urpeth NSW                   Carrick Tas
1989 Clive Baxter NT Swan Hill Vic
1988 Lloyd Thorley NSW Canberra ACT
1987 Vince Chapman WA Bibra Lake WA
1986 Vince Chapman WA Alice Springs NT
1985 Don Bowey SA Murray Bridge SA
1984 Don Bowey SA Newcastle NSW
1983 Lloyd Thorley NSW Archerfield QLD
1982 Max Dumesny VIC Bibra Lake WA
1981 Lloyd Thorley NSW Bridgewater Tas
1980 Max Dumesny VIC Brooklyn Vic
1979 William Broadwood WA Canberra ACT
1978 George Higgs WA Alice Springs NT
1977 John Andersson WA Murray Bridge SA
1976 Ken Nielson WA Heddon Gretta NSW
1975 John Andersson WA Bundaberg QLD
1974 John Andersson WA Claremont WA
1973 Ken Redpath TAS                  Latrobe Tas
1972 Viv Wilks SA Warrnambool Vic
1971 Viv Wilks SA Murray Bridge SA
1970 Jack Threadgate NSW Latrobe Tas
1969 Bob Haag Vic                       Myrtelford Vic
1968 Jack Threadgate NSW           Bundaberg QLD
1967 Les Redpath TAS Latrobe Tas
1966 Kevin Yeomans VIC Myrtelford Vic
1965 Bob Jane SA Point Bass SA
1964 Bob Lane NSW