:: MAIN PAGES ::
:: Home
:: Calendar

:: Gallery
:: Results
:: Drivers

 :: SITE PAGES  
:: Champions
:: Forms
::
Mylaps
::
Clubs
::
Links
::
Contact Us

:: MYLAPS

:: Speedweek Link

 :: Interactive ::

:: Latest News
:: Classifieds
:: Message Board

 :: 2014/15 Formula 500 Specifications and Rule book

 :: Driver Sites ::
:: Travis Senter
::
Todd Broadwood
::
Luca Cox
::
:: 
 :: Next Event ::
** Series Next Event Window **
 

All Standings

All Standings
 
 :: SPEEDWAY NET ::


Visitors:    Hit Counter

 

 

  • Race Monitor 
    Live Timing

New Page 1

Australian Formula 500                Venue
Champions

2016    ???                                        Gunnadah NSW
2015    Dylan Willsher                         Rockhampton QLD
2014    Brock Hallett SA                      Kwinana WA
2013    Marcus Kelly  TAS                   Carrick Tas
2012    Jessica Moulden    VIC             Laang VIC
2011    Liam Williams   VIC                 Goulburn NSW
2010    Daniel Harding  WA                 Alice Springs  NT
2009    Brock Hallett QLD                   Bordertown  SA
2008    Michael Pronger QLD               Lismore  NSW
2007    Ben McLeod VIC                     Maryborough  QLD
2006    Ben Devlin WA                       Esperance WA
2005    Matt Brown WA                      Latrobe Tas
2004    Darren Mollenoyux VIC             Warrnambool  Vic
2003    Lee Dillon SA                         Goulburn NSW
2002    Jason Loveday SA                  Alice Springs NT
2001    Luke Dillon SA                        Murray Bridge SA
2000    Luke Dillon SA                        Newcastle NSW
1999    Luke Dillon SA                        Cairns QLD
1998    Trevor Harding WA                  Bunbury WA
1997    Philip Woodberry TAS              Latrobe Tas
1996    Tony Pryor NSW                    Hamilton Vic
1995    Tony Pryor NSW                    Goulburn NSW
1994    Don Bowey SA                      Alice Springs NT
1993    Don Bowey SA                      Murray Bridge SA
1992    Michael Pronger QLD              Wagga Wagga NSW
1991    Graeme Odger QLD                Cairns QLD
1990    Roy Urpeth NSW                   Carrick Tas
1989    Clive Baxter NT                     Swan Hill Vic
1988    Lloyd Thorley NSW                Canberra ACT
1987    Vince Chapman WA               Bibra Lake WA
1986    Vince Chapman WA               Alice Springs NT
1985    Don Bowey SA                      Murray Bridge SA
1984    Don Bowey SA                      Newcastle NSW
1983    Lloyd Thorley NSW                Archerfield QLD
1982    Max Dumesny VIC                 Bibra Lake WA
1981    Lloyd Thorley NSW                Bridgewater Tas
1980    Max Dumesny VIC                 Brooklyn Vic
1979    William Broadwood WA           Canberra ACT
1978    George Higgs WA                  Alice Springs NT
1977    John Andersson WA               Murray Bridge SA
1976    Ken Nielson WA                    Heddon Gretta NSW
1975    John Andersson WA               Bundaberg QLD
1974    John Andersson WA               Claremont WA
1973    Ken Redpath TAS                  Latrobe Tas
1972    Viv Wilks SA                        Warrnambool Vic
1971    Viv Wilks SA                        Murray Bridge SA
1970    Jack Threadgate NSW           Latrobe Tas
1969    Bob Haag Vic                       Myrtelford Vic
1968    Jack Threadgate NSW           Bundaberg QLD
1967    Les Redpath TAS                  Latrobe Tas
1966    Kevin Yeomans VIC               Myrtelford Vic
1965    Bob Jane SA                        Point Bass SA          
1964    Bob Lane NSW
 

Queensland Formula 500 Champions

 

2011  Charlie Brown Rockhampton
2010  Dale Shilleto  
2009  Brock Hallett Mackay
2008  Mick Pronger Gladstone
2007  Dan Moes  
2006  Nathan Pronger  
2005  Mick Pronger  
2004  Mick Pronger  
2003  Laurence Quagliata  
2002  Michael Pronger  
2001  Alan Iverson  
2000  Michael Pronger  
1999  Gavin Jaenke  
1998  Laurence Quagliata  
1997  Gavin Casey  
1996  Mark Krause  
1995  Gavin Jaenke  
1994  Gavin Jaenke  
1993  Gavin Jaenke  
1992  Michael Pronger  
1991  Gavin Casey   
1990  Lloyd Thorley (NSW)
1989  Roy Urpeth (NSW)  
1988  Gavin Jaenke  
1987  Peter Clauss  
1986  Ian Marshall  
1985  Ray Barter   
1984  Lloyd Thorley (NSW)
1983  Max Fuller  
1982  Geoff Shearer  
1981  Doug Kovachich  
1980  Peppi Prior  
1979  Charlie Quagliata  
1978  Gordon Papps  
1977  Trevor Anderson  
1976  Alex Walker  
1975  Bill Haggard  
1974  Noel McMurdo  
1973  Don Smith  
1972  Bill Haggard  
1971  Bill Haggard  
1970  Alex Walker  
1969  Bob McIntyre  
1968  Gerry Pashle  
1967  Alex Walker  
1966  Alex Walker   

Western Australian Champions

2014 Jye Okeeffe
2013 Andrew Priolo
2012 David Sinagra
2011 Daniel Harding
2010 Steven Ellement
2009 Steven Ellement
2008 Ben Devlin
2007 Ben Devlin
2006 Matt Brown
2005 Matt Brown
2004 Gavin Casey    QLD
2003 Matt Brown
2002 Trevor Harding
2001 Phil Crofts
2000 Trevor Harding
1999 Phil Crofts
1998 Aaron Griffiths
1997 Marshall McDiarmid
1996 Craig Oakley
1995 Jeff Hancock
1994 Bryan Mullings
1993 Paul Anderson
1992 Bryan Mullings
1991 Bryan Mullings
1990 Jeff Hancock
1989 Vince Chapman
1988 Bill Broadwood
1987 Bill Broadwood
1986 Des Ferris
1985 Peter Sumpton
1984 Bill Broadwood
1983 Bill Broadwood
1982 Peter Sumpton
1981 Rod Bottrel
1980 John Andersson
1979 George Higgs
1978 George Higgs
1977 John Andersson
1976 Barry Hancock
1975 John Andersson
1974 Bill Richards
1973 Wally Cowie
1972 John Andersson
1971 George Gregson
1970 John Andersson
1969 Graham McDougall
1968 John Andersson
1967 Charlie West
1966 Charlie West
1965 Danny Lahoar
1964 Noel Potts
1962 Noel Potts
1961 Noel Potts
1960 Wally Higgs
1959 Wally Higgs
1958 Wally Higgs
   

Victorian Champions

2015    ?????                             Hamilton
2014    Charlie Brown                Simpson
2013    Jye Okeeffe                    Darlington
2012   Jye Okeeffe                     Horsham
2011    Charlie Brown                Laang
2010    Dale Shilleto                   Avalon
2009    Brock Hallett                 Warrnambool
2008    Jess Moulden                 Laang
2007    Tim Rankin                    Warrnambool
2006    Steven Gay                    Warrnambool
2005    Ken Willsher                  Hamilton
2004    Darryl Willsher               Hamilton
2003    Ken Willsher                  Warrnambool
2002    Jason Loveday               Horsham
2001    Ken Willsher                  Nyora
2000    Jason Loveday               Horsham
1999    Luke Dillon                    Warrnambool
1998    Ken Willsher                  Horsham
1997    Laurence Quagliata         Hamilton
1996    David Swayne                Laang
1995    Darren Tierney               Laang
1994    Roy Urpeth                   Warrnambool
1993    Ken Bowey                   Myrtleford
1992    Darren Tierney             
1991    Ken Bowey                   Bairnsdale
1990    Roy Urpeth                   Mildura
1989    Darren Tierney            
1988    Darren Tierney              Swan Hill
1987    Ken Bowey                  Garfield/Wattle
1986    Brian Golding                Laang
1985    Ken Willsher                 Rosedale
1984    Lloyd Thorley               Rosedale
1983
1982
1981
1980
1979    Jack Cameron
1978
1977
1976    Allan Willsher                Laang
1975
1974
1973
1972
1971                                          Warrnambool
1970
1969                                          Warrnambool
1968
1967
1966    Jack Willsher                
1965
1964
1963    Eddie Battistello
 

NSW Champions

 

2010    Charlie Brown        Lismore
2009    Steve Caunt

 

NT Champions

 

2010  Matt Brown
2009
2008
2007

ACT Champions


2013  -  James Aranyosi
2012  -  James Aranyosi
2011  -  Jye O'Keeffe
2010  -  Michael Pronger
2009  -  Brock Hallett
2008  -  Steve Caunt
2007  -  Steve Caunt
2006  -  Chris Alcorn
2005  -  Ian Burrows
2004  -  Ian Burrows
2003  -  Chris Alcorn
2002  -  Ian Burrows

1995  -  John Owen
1994  -  Michael Carlson
1993  -  Chris Lowe
1992  -  Geoff Kimpton
1991  -  Geoff Kimpton
1990  -  Ken Bowey
1989  -  Greg Ison

1985  -  Doug Burrows
1984  -  Dean Price

This website is a member of the Speedway Net Family of Sites and as such remains the property of Formula 500.The site is administered by Chris & Maria Olsson and can be emailed at [email protected] Copyright Formula 500 1997 - 2017 Information and parts of this site can not be reproduced with out prior consent of Formula 500 / Speedway Designs